PJESNIK JE SAMO ONAJ TKO POSJEDUJE SUPERIORNU MOĆ RIJEČI I IZRAZA
U POTRAZI NEVIĐENOG CVIJETA
14. lipnja u dvorištu Nadbiskupskog sjemeništa Zmajević, u sklopu završne svečanosti podjele svjedodžbi ovogodišnjim maturantima, učenici i djelatnici Klasične gimnazije Ivana Pavla II. i Katoličke osnovne škole Ivo Mašina burnim pljeskom od srca su čestitali pobjednicima školskog literarnog natječaja. Uz sveopći pljesak nadbiskup Želimir Puljić, učenicama Juliji Babić Kršlović i Gabrijeli Barešić uputio je i svoje osobne čestitke i izručio im prikladne nagrade.
Nakon objave literarnog natječaja U potrazi neviđenog cvijeta koji je organizirala Školska knjižnica Gimnazije, Povjerenstvo za prosudbu primilo je mnoštvo učeničkih literarnih radova. Povod Natječaja, kao i prethodnih godina, bio je obilježavanje Dana hrvatskog jezika i obljetnica smrti Antuna Gustava Matoša. Učenici svih razreda Gimnazije mogli su slati svoje radove napisane hrvatskim standardnim jezikom ili dijalektom, u lirskom ili proznom izrazu na slobodnu temu.
Povjerenstvo je rado čitalo pristigle radove, ali u odabiru radova nije bilo nimalo lako jer kada je riječ o literarnom stvaralaštvu ne postoje parametri koji mogu izmjeriti ljepotu umjetničkog dometa. Između radova koji su svaki na svoj način slijedili simbol Matoševe lirike – neviđeni cvijet, bilo je potrage za samima sobom, dalekim zavičajem, odjekom lirskih pjesma, nedostižnim idealima, izgubljenim sjećanjima i … naposljetku neki su radovi sami pokazali superiornost svojom neponovljivošću te osebujnošću izraza i stila.
Vođeni Matoševom poznatom tvrdnjom da pjesnik nije samo čovjek duboka osjećanja i velike fantazije, da nije svatko pjesnik tko je poetičan, već da je pjesnik samo onaj tko posjeduje superiornu moć riječi i izraza, Povjerenstvo je odlučilo nagraditi dva pristigla rada.
Prvu nagradu osvojio je literarni, prozni rad Glazbeno lutanje, učenice 3. b. razreda Julije Babić Kršlović. Ovaj Julijin tekst na ovogodišnjem županijskom Lidran-u predložen je za državnu smotru.
Drugu prvu nagradu (nazvana je tako jer predstavlja nagradu za mlade snage – učenike nižih razreda) osvojila je učenica drugog 2. a razreda Gabriela Barešić svojim tekstom Izvanredni slučaj .
I ostalim sudionicima literarnog natječaja upućene su čestitke te poziv svim učenicima da sljedeće školske godine pišu, šalju svoje radove i osvoje nagrade.
M. Z.