Mi učenici prvih razreda 13. listopada išli smo u posjet Arheološkom muzeju u sklopu predmeta grčkog i latinskog jezika te povijesti. Muzej smo posjetili u pratnji profesorica klasičnih jezika Tee Radović i Sandre Gospić.
Odlaskom u Arheološki muzej željeli smo nadograditi naše znanje povijesti iz osnovne škole, koje je povezano s gradivom iz latinskog i grčkog jezika.
Na vratima Muzeja dočekali su nas kipovi rimskih careva među njima i živa voditeljica koji nas je poveo u svijet antike. Čuli smo mnogo toga o o povijesnim razdobljima – paleolitiku, mezolitiku, neolitiku, eneolitiku i željeznom dobu.
Razgledali smo mnoštvo arheoloških ostataka, primjere oružja i oruđa od kojih se najveći dio veže uz materijalnu i duhovnu baštinu Hrvata.
Svako od razdoblja predstavljeno je mnoštvom neobičnih izložaka: predmeta i ostataka iz svakodnevnog života. Sa zanimanjem smo razgledali novu izložbu odjevnih predmeta, a posebnu pažnju privukle su maštovite frizure, kozmetičke potrepštine i mirisi staroga Rima.
Naučili smo da je njega i ljepota lica i tijela starim Rimljanima, posebno Rimljankama bila iznimno važna, pogotovo onima iz bogatijih i uglednijih rimskih obitelji. Zanimljivo je predstavljena dnevna rutina žene, od njihove jutarnje higijene pa nadalje. Izgleda da je mnoštvo bočica s parfemima zauzimalo važno mjesto u njihovom životu, a nisu mogle ni bez raznolikog nakita . Čini se da su slični primjeri odjevnih predmeta ogrlica kao i naušnica i danas prisutni u životu suvremene žene.
Osim razgledavanja izložaka čuli smo zanimljive priče o dvanaest veličanstvenih bogova i božica za koje ćemo još naknadno čuti u sklopu naših školskih predmeta hrvatskog , grčkog, latinskog jezika te povijesti.
Ova dva školska sata bili su sasvim nešto drugo od uobičajenih, prošetali smo davnim stoljećima, nepoznatim krajevima i upoznali živote nepoznatih ljudi koji su živjeli na ovim našim prostorima.
Poželjeli smo ostati i duže, saznati više u želji da odgovorimo na pitanje : „Nije li mnogo toga ostalo skoro isto, običaji, ljudske potrebe i navike?“ U svakom slučaju način života je napredovao , ali ne možemo ga razumijeti ni dalje mijenjati ako ne saznamo više o onima koji su ga utemeljili davno prije nas.
Jelena K. Dora K. 1. a i Franka B. 1.b