PROJEKT „ANTIČKA KUHINJA I LJEKOVITO ANTIČKO BILJE“

Mrzlog jutra, točnije 29. studenog 2016. gradom ste mogli uočiti, nas, užurbane klasičare kako zdušno prolazimo „ našom lipom Kalelargom“  s osmjehom na licu, a nedugo zatim osjetiti mirise začinskog bilja te uočiti raznovrsna antička jela.

Sve je to u sklopu projekta između Klasične gimnazije Ivana Pavla II. te Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića. Naime, uoči dana grada Zadra odlučili smo prenijeti antički duh u našu svakodnevicu te obogatiti novim saznanjima naše drage sugrađane o ljekovitim svojstvima bilja koje nas okružuje. Zapravo, nismo niti svjesni koliko nam priroda pruža, ne uočavamo njezine blagodati, što je velika šteta.  Upravo smo to htjeli posvijestiti.

Uz pomoć naših vrijednih maturanata odnijeli smo sve potrebne „rekvizite za rad“. Nedugo nakon, po tko zna koji put relacije Škola- Trg, sve smo spremili te u daljini uočili vesele kolege iz Prehrambene škole kako ponosno prinose antičke slastice kao što su: žrtveni kruščići, grčki uštipci (za koje su prolaznici bili uvjereni da su fritule), kuglice s orasima i paprom, datulje ( kuhane u vinu i medu te punjene pinjolima) i grčke palačinke kojima su Grci započinjali dan.

Spremivši sve, obukavši toge te postavivši lovorov vijenac na glavu dali smo jasan znak prolaznicima koji su oni odmah uočili te žurno prišli. Osim što su vidno uživali u antičkoj kuhinji, čaj (menta, ružmarin, kamilica, lavanda) im je dobro došao zbog izrazito niske temperature. No, mogle bismo mi „od jutra do sutra“ razglabati o hrani…

Zaista je bilo lijepo uočiti pobuđeno zanimanje o antici u našim posjetiocima. Bili smo prava atrakcija turistima te dali na volju prevođenje recepata na njihove jezike.

Zadivljenost je sjala sa svih strana, a također dolijetale i pohvale. Zahvalni smo našim kolegama iz Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića koji su u našem projektu dali  svoj značajan udio.

U ime svih sudionika na ovom projektu slobodno možemo reći: „ USPJELI SMO!!!“.

Nikolina Bajlo 2.a, Natali Vidić 2.b

Više iz rubrike Događanja