Kako živjeti osobnost u svjetlu globalizacije

Umjesto redovite nastave u ponedjeljak 8. prosinca organizirali smo tribinu na temu «Ljudska osobnost i kako je živjeti danas u svijetu globalizacije». Stručna predavanja, nakon kojih je uslijedila bogata rasprava, održale su dr. Iris Tićac, profesorica na Sveučilištu u Zadru i Rijeci te dr. Suzana Perinčić, ginekolog.  

 

Ovakvi susreti učenika i profesora sastavni su dio odgojno-obrazovnog programa škole. Živimo u pluralističkom i globalističkom društvu u kojemu odgoj i obrazovanje, danas više no ikad, mora pridonositi identifikaciji i promicanju osobe, voditi računa o individualnim potrebama svakog pojedinca, vrednovati pravo svakoga na različitost, omogućiti svakomu razvijanje talenata i ostvarenje osobnog stvaralačkog potencijala kako na kognitivnoj tako i na afektivnoj i voljnoj razini te na razini vrjednota u smislu stvaranja ispravnih životnih stavova. Roditelji i odgojitelji nailaze na brojne poteškoće u ostvarenju ovakvog autentičnog odgoja i obrazovanja, dok se mladi nerijetko izgube u razvijanju promicanja individualnih aspekata kao i društvene dimenzije života.

Ravnatelj škole u svom obraćanju učenicima i gošćama istaknuo je potrebu ovakvih susreta i stalnog posvješćivanja tko je čovjek, u čemu je njegova posebnost, kako živjeti vlastito dostojanstvo. Podsjetio je i na nedavna tužna događanja preranog odlaska u smrt prouzročene vlastitom neodgovornošću i vjerovanju onima čija promidžba nije vodila ka sreći već u grob. Pozvao je svoje učenike da prepoznaju prave vrijednosti i na njima grade svoju budućnost. Posebno je istaknuo potrebu ispravnog shvaćanja i življenja ljubavi.

Dr. Iris Tićac govorila je o čovjeku kao osobi jedinstvenoj i neponovljivoj te jenavela indikatore krize identiteta i osobnosti u procesu globalizacije Ukazala je kako je naše društvo, kao i cijela Europa, u fazi dubokih promjena počevši od načina razmišljanja do djelovanja kako na osobnoj tako na društvenoj razini. Te promjene kao produkt procesa globalizacije otvaraju nova pitanja glede budućnosti pojedinca i društva te prijete cjelovitoj slici čovjeka i ostvarenju njegove sreće.

Drugo predavanje na temu «Seksualnost u adolescentskoj dobi» održala je ginekologinja dr. Suzana Perinčić. U medijima i javnosti se često može čuti kako je seksualna aktivnost mladih izvan kontrole, pod čime se najčešće misli da mladi sve ranije postaju seksualno aktivni, te da se sve veći broj njih ponaša «promiskuitetno». Potreba mladih za seksualnim eksperimentiranjem, iskušavanjem različitih oblika seksualnih odnosa, iluzija o neranjivosti, uz istovremeni nedostatak komunikacijskih vještina, snažan pritisak vršnjaka i vršnjačkih normi te hedonizam, kao važan dio životnog adolescentnog identiteta, predstavljaju dimenzije adolescentne spolnosti koje potiču seksualno ponašanje. S druge strane, društvo je postalo tolerantnije prema ponašanju i stavovima pojedinaca i grupa. Sve je manje zabrana i mišljenja koja sputavaju mlade i njihovo ponašanje, pa se ta tolerancija očituje i u seksualnom životu.

Sve više 15-godišnjak(inj)a stupa u spolne odnose. Sve je niža prosječna dob stupanja u prvi seksualni kontakt, što je istovremeno povezano s većim brojem seksualnih partnera tijekom aktivnog spolnog života, a time i povećanim rizikom od dobivanja spolno prenosivih bolesti. Rano stupanje u seksualne odnose, uz druge oblike rizičnog ponašanja, kao što su seksualni odnos pod utjecajem alkohola ili drugih sredstava ovisnosti, pridonose seksualnom odnosu s više partnera, ali i opasnosti od seksualnog zlostavljanja i uvođenja u svijet prostitucije i kriminala. Novija istraživanja pokazuju također  da tinejdžeri koji započnu spolne odnose znatno ranije nego njihovi vršnjaci pokazuju više stope i delinkvencije u kasnijim godinama.

Osim toga, dr. Suzana je istaknula kako se spolno prenosive bolesti s čovjeka na čovjeka prenose spolnim kontaktom. Širenju bolesti pogoduje suvremen način življenja  kao i nedostatak spolne edukacije i kulture. Svatko ima pravo na svoju odluku – kada će i hoće li imati spolne odnose. Prije odluke treba dobro promisliti, jer posljedice ranog stupanja u spolne odnose mogu trajno i nepovratno promijeniti živote mlade djevojke i mladića. Najučinkovitija metoda, koja će rizik od spolno prenosivih bolesti smanjiti je suzdržavanje od spolnih odnosa.

 
 

Share this Post