Duhovna obnova prvaša

PRILIKA ZA NOVI POČETAK

U subotu, 12. listopada, u 8.30 sati ujutro na autobusnom kolodvoru Zadar okupili smo se mi – učenici prvih razreda Klasične gimnazije Ivana Pavla II. Nas 53, sa svojom razrednicima, vjeroučiteljicom, a u pratnji ravnatelja i pedagoginje Škole. Tema ovog duhovnog susreta bila je: POVJERENI TALENTI (Božji darovi i čovjekov odgovor).

Najprije smo imali malo slobodnog vremena, a potom je uslijedio „radni dio“: zanimljive priče, prezentacije, razmišljanja, grupni radovi, ručak, pokorničko bogoslužje, ispovijed i sveta misa. Sve nas je to potaknulo da dublje „zaronimo“ u sebe i omogućilo priliku za novi početak.
Susret smo započeli ispunjavanjem upitnika „MOJ PORTRET“ preko kojeg smo imali priliku spoznati tko sam ja i kako «živim samog sebe i svoje bogatstvo. Uvodeći nas, zatim, u značenje duhovne obnove s. Viktorija Gadža, vjeroučiteljica je istaknula kako je to vrijeme u kojem na poseban način razmišljamo o svemu što je Bog učinio za nas i kako nam je tijekom života na nebrojene način iskazao ljubav –posebno po svom Sinu, Isusu Kristu. U svakoj duhovnoj obnovi razmišljamo o onim područjima vlastitog života koji ne zadovoljavaju u smislu duhovnog rasta, i našeg rasta kao osoba, te našeg odnosa prema Bogu i bližnjima. To od nas zahtijeva obraćenje i stoga ćemo slaviti sakrament pomirenja (ispovijedi).
Ravnatelj, mons. Joso Kokić je, potom, u svom tumačenju Prispodobe o talentima istaknuo da, iako prispodoba o talentima govori o novcu i umnožavanju novca, za nas – ona ima dublji značaj. Ključni pojam je: «talent». Talent je nešto što posjedujemo kao dar od Boga. To su naravne sposobnosti s kojima se rađamo, ali koje možemo i trebamo usavršavati. Zato se danas i pitamo kako koristimo Božje talente? Nadalje, pridonosimo li aktivno porastu Božjeg kraljevstva u svijetu? Opravdavamo li povjerenje koje nam je Bog iskazao poslavši nas u život baš u ovo doba, u ovu sredinu, s ovakvim sposobnostima?
Nakon ravnateljeva izlaganja uslijedio je rad u skupinama gdje su učenici promišljali o ovim i sličnim pitanjima. ….Svatko od nas ima neke sposobnosti po kojima smo slični jedni drugima, ali i različiti …. Darove koje imamo ne smijemo utrošiti samo na naše želje i u našu korist. Bog ih je u nas usadio i od nas očekuje da ih usmjeriti kako na svoju korist, tako i na korist onih koji nas okružuju. Međutim, ponekad nismo niti svjesni svojih sposobnosti. Često „igramo nogomet“ sa svojim kvalitetama, odnosno potratimo ih bez razloga … Čovjek ima „krila slobode“, ali ponekad ne zna za njih i traži slobodu u grijehu vodeći sam sebe, na taj način, u propast. Prava sloboda je u povjerenju, odgovornosti, trudu da iskoristimo svoje mogućnosti ….. otkrijemo i ostvarimo svoju zadaću na zemlji…. Mi, zapravo, biramo hoćemo li ograničiti svoj život na lijenost, neodgovornost, materijalni užitak…. ili ćemo slijediti ono što nas izgrađuje kao prave i pune osobe. To su najvažniji zaključci koje smo donijeli nakon rada i promišljanja po skupinama.
Poslije ručka je, a nakon slobodnog vremena, imali smo pokorničko slavlje u kojemu smo se ponovno zapitali koliko smo Kristovi, koliko (ne)odbacujemo svoje darove i tako ulazimo u stanje grijeha – te grijeh nerijetko pretvaramo u talent vlastitog uništenja? U takvo promišljanje uputila nas je kroz ispit savjesti prema Deset Božjih zapovijedi s. Mirjam Gadža, pedagoginja Škole.
Nakon pojedinačne ispovijedi uslijedilo je slavljenje Svete Mise koju je predvodio ravnatelj, a učenici uveličali pjesmom. Raspjevana i ispunjena duha vratili smo se svojim kućama.
O doživljaju duhovne obnove sudionici su izrekli sljedeće: «Ovo iskustvo je lijepo, zabavno, nadahnjujuće.», «Družili smo se! Bolje smo se upoznali! Shvatili smo kako je važno i potrebno voditi više računa o duhovnom životu.», stoga se «nadamo se da će biti još ovakvih susreta.»

 
 

Share this Post